flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Верховний Суд роз'яснив термін позовної давності стягнення з працівника матеріальної шкоди

01 квітня 2016, 15:15

Верховний Суд України дійшов висновку, що для звернення власника або уповноваженого ним органу до суду в питаннях стягнення з працівника матеріальної шкоди, заподіяної підприємству, установі, організації, встановлюється строк в один рік з дня виявлення заподіяної працівником шкоди (ч. 3 ст. 233 КЗпП України). Про це йдеться в Постанові Судової палати в цивільних справах ВСУ від 2 березня 2016 року №6-1263цс15.

Так, строк звернення до суду у справах про трудових правовідносин врегульовано положеннями КЗпП України. Спірні правовідносини у справі, яка розглядається, підпадають під дію положень КЗпП України, ст. 233 якої встановлено строк в один рік з дня виявлення заподіяної працівником шкоди.

Як роз'яснено в п. 20 постанови Пленуму Верховного Суду України від 29 грудня 1992 року №14 «Про судову практику у справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками», судам необхідно перевіряти, чи дотриманий власником або уповноваженим ним органом встановлений ст . 233 КЗпП річний строк з дня виявлення заподіяної працівником шкоди для звернення в суд з позовом про її відшкодування. Цей термін застосовується і при зверненні із заявою прокурора. Днем виявлення шкоди слід вважати день, коли власнику або уповноваженому ним органу стало відомо про наявність шкоди, заподіяної працівником. Днем виявлення шкоди, встановленого в результаті інвентаризації матеріальних цінностей, при ревізії або перевірці фінансово-господарської діяльності підприємства, установи, організації, слід вважати день підписання відповідного акта або висновку.

Таким чином, прийняття постанови про порушення кримінальної справи не усуває юридичного значення доведених до відома юридичної особи або органу державного управління актів, висновків та інших документів, здатних підтвердити початок перебігу встановленого ч. 3 ст. 233 КЗпП України строку звернення до суду.

Верховний Суд вважає, що відповідно до ч. 3 ст. 233 КЗпП України день прийняття постанови про порушення кримінальної справи щодо особи, яка є відповідачем у цивільній справі про відшкодування шкоди, заподіяної підприємству, установі, організації внаслідок порушення покладених на працівника трудових обов'язків не слід вважати днем ​​виявлення шкоди, заподіяної цим працівником, при наявності акта або укладення, складених в результаті інвентаризації матеріальних цінностей, при ревізії або перевірці фінансово-господарської діяльності підприємства, установи, організації.

З повним текстом судового рішення можна ознайомитися за посиланням.

http://sud.ua/news/2016/03/28/88775-verkhovnij-syd-razyasnil-srok-iskovoj-davnosti-vziskaniya-s-rabotnika-materialnogo-yshcherba