Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Тримання під вартою на стадії досудового слідства досить часто має наслідком визнання у ЄСПЛ фактів недотримання в Україні вимог ст.5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на свободу та особисту недоторканість).
Мабуть це й було однією з причин прийняття закону Савченко в редакції №838-VIII від 26.11.2015 року, який передбачав, що строк попереднього ув’язнення має бути зарахований у строк відбування покарання на підставі ч.5 ст.72 КК України з розрахунку один день попереднього ув’язнення за два дні позбавлення волі.
На підставі цього закону попереднє ув’язнення судами було зараховано в строк відбуття покарання засудженим, які на той момент вже відбували покарання на підставі вироків, які набрали законної сили. Тобто було застосовано зворотню дію у часі закону.
Потім Законом України №2046-VІІІ від 18 травня 2017 року «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо правил складання покарань та зарахування строку попереднього ув’язнення», який набрав законної сили 21.06.2017 року, частину пяту статті 72 КК України було викладено в такій редакції: «Попереднє ув’язнення зараховується судом у строк покарання у разі засудження до позбавлення волі день за день або за правилами, передбаченими у частині першій цієї статті. При призначенні покарань, не зазначених у частині першій цієї статті, суд, враховуючи попереднє ув’язнення, може пом’якшити покарання або повністю звільнити засудженого від його відбування».
В судовій практиці мали місце різні варіанти застосування положень ч.5 ст.72 КК України, з огляду на дію у часі різних її редакції, що мало наслідком проблему у правозастосуванні.
Остаточну крапку в цьому було поставлено Верховним Судом у Постанові від 29 серпня 2018 року справа №663/537/17 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/76207318), згідно із якою:
«65. Таким чином, Велика Палата Верховного Суду констатує, що:
- «попереднє ув'язнення» та «зарахування строку попереднього ув'язнення у строк покарання» - не тотожні поняття. Норма ч. 5 ст. 72 КК України про зарахування попереднього ув'язнення у строк покарання є нормою матеріального кримінального права, а не кримінального процесуального права. Ця норма за своєю суттю та цілями не виконує функцію вирішення процесуальних питань, а є складовою частиною інституту призначення покарання, який, у свою чергу, є одним з кримінально-правових інститутів, передбачених у розділі ХІ Загальної частини КК України;
-зарахування попереднього ув'язнення у строк покарання є кримінально-правовим наслідком діяння в розумінні ч. 2 ст. 4 КК України, який впливає на становище особи за ст. 5 КК України (поліпшує або погіршує його);
- Закон № 838-VIII є законом про кримінальну відповідальність, який іншим чином поліпшує становище особи у розумінні ст. 5 КК України, оскільки передбачає коефіцієнт зарахування строку попереднього ув'язнення у строк покарання з розрахунку один день попереднього ув'язнення за два дні позбавлення волі;
- Закон № 2046-VIII є законом про кримінальну відповідальність, який іншим чином погіршує становище особи у розумінні ст. 5 КК України, оскільки вводить (повертає) коефіцієнт зарахування строку попереднього ув'язнення у строк покарання з розрахунку один день попереднього ув'язнення за один день позбавлення волі;
- вирішуючи питання про те, якою редакцією ч. 5 ст. 72 КК України належить керуватися у конкретному випадку, варто враховувати час вчинення особою діяння, як це визначено у ч. 2 і 3 ст. 4 КК України, тобто застосовувати правила дії у часі закону України про кримінальну відповідальність, а не правила дії у часі кримінального процесуального закону.
Правовий висновок щодо застосування норми права, передбаченої ч. 5 ст. 72 КК України (зарахування строку попереднього ув'язнення у строк покарання)
Суддя-спікер Зубар Н.Б.