flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА ЩОДО ВОЗНЕСЕНСЬКОГО РАЙОНУ ТА

ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ СУДУ

Вознесенський район, як адміністративно-територіальна одиниця, існує з 1923 р. Він розташований у центральній частині Миколаївської області та межує з Первомайським, Арбузинським, Єланецьким, Новоодеським, Доманівським, Братським та Веселинівським районами. Територія району — 1391,9 кв. км, що становить 6% території області. Населення району становить 32,5 тис. чол. На території району 47 населених пунктів. Районний центр - місто Вознесенськ, розташоване за 97 км від обласного – міста Миколаєва. Перші відомості про місцевість, на якій розташоване місто Вознесенськ, пов'язані з кінцем XIV сторіччя. Так, до XV сторіччя на горі, біля впадіння річки Мертвоводу у Південний Буг, знаходилася татарська фортеця Чичаклей. На початку XV сторіччя, в період розширення володінь Литовського князівства, фортеця була захоплена литовцями та названа Соколець.

В першій половині XVIII на цьому місці засновано козацький зимівник Соколи, який став адміністративним центром Бугогардівської паланки. Запорожці мали тут переправу через Південний Буг, що називалася Соколиною.

В 90-х роках XVIII століття в адміністративно-територіальному поділі Росії відбулися серйозні зміни. Указом цариці Катерини ІІ від 27 січня 1795 р. передбачалося на місці зимовика за наказом Катерини ІІ заснувати місто Вознесенськ, назване на честь церковного свята — Вознесіння Господнього, зі статусом центра нової Вознесенської губернії, включеною до складу Росії за другим поділом Польщі, земель придбаних Росією від Туреччини в 1791 р., і Єлізаветградського, Новомиргородського та Херсонського повітів Катеринославського намісництва. Однак, указом нового царя Павла І від 12 грудня 1796 р. поновлювалася Слободсько - Українська губернія та ліквідувалась Вознесенська губернія. Таким чином, з центру губернії Вознесенськ став заштатним містечком.

В 1857 році, після ліквідації військових поселень, виниклих внаслідок стягнення військ з південних і центральних губерній Росії на всеросійські маневри, які відвідали цар Микола І з дипломатичним корпусом, Вознесенськ зажив тихим провінційним життям. Після скасування кріпосницького права в місто потягнулися безземельні селяни, поступово створювались промислові підприємства.

На початку ХХ століття Вознесенськ був повітовим містом, що входив до складу Херсонської губернії.

З приходом Радянської влади, в м. Вознесенську, як і в інших містах, розпочалися політичні, економічні, територіально-адміністративні зміни, в т.ч. зміни в судовій системі. Так, в перші часи Радянської влади існували Губернські юстиції, пізніше - Революційні трибунали та Радянські народні суди, з 1929 р. – Губернські суди, а з переходом на трьохступеневу систему керування з’явилися Окружні суди.

Згідно архівних даних, що збереглися в суді, датованих в серпні 1944 р., з 40-х років ХХ ст. функціонував народний суд І дільниці Вознесенського району та народний суд ІІ дільниці Вознесенського району.

Наказом начальника Відділу юстиції Миколаївського облвиконкому №76 від 17 червня 1975 р., після проведених 15.06.1975 р. виборів народного судді Вознесенського міського народного суду на підставі Постанови Президіуму Верховної Ради Української РСР від 03.05.1975 р., було створено з 16.06.1975 р. Вознесенський міський народний суд зі штатною чисельністю в кількості двох народних суддів. Цим же наказом встановлена штатна чисельність в кількості одного народного судді для Вознесенського районного народного суду.

Постановою Президії Верховної Ради Української РСР від 15 квітня 1991 р. N 942-XII Про

внесення змін до Постанови Президії Верховної Ради Української РСР "Про сітку районних (міських) народних судів Української РСР та число народних суддів", з метою приведення штатів окремих народних судів у відповідність з фактичним навантаженням, змінена кількість народних суддів у 91 районному (міському) народному суді Української РСР, а саме: встановлена загальна кількість районних (міських) народних судів в Українській РСР - 714 та загальне число народних суддів – 2026, в т. ч. в кількості 3-х народних суддів для Вознесенського міського суду.

Постановою Президії Верховної Ради України Про мережу районних (міських) народних судів України та число народних суддів від 19 листопада 1992 р. N 2799-12, у зв'язку з введенням додаткових штатів суддів майже в усі районні (міські) народні суди України, всього утворено в Україні 730 народних суддів, у тому числі: міських - у містах обласного підпорядкування - 129, районних - у містах республіканського і обласного підпорядкування - 120, районних – 481. Серед них - Вознесенський міський народний та Вознесенський районний народний суди зі штатною чисельністю по 4 народних судді в кожному.

Постановою Президії Верховної Ради України від 11 листопада 1993 р. N 3579-XII Про внесення змін до Постанови Президії Верховної Ради України "Про мережу районних (міських) народних судів України та число народних суддів" і про мережу військових судів України та число військових суддів, у зв'язку з введенням додаткових штатів суддів у районні (міські) суди України,змінена кількість суддів у 127 районних (міських) судах України - встановлена їх загальна кількість - 736 та загальне число суддів – 3276, серед яких Вознесенський міський народний суд зі штатною чисельністю 5 народних суддів.

Указом Президента України від 15 березня 2004 р. N328/2004 «Про внесення змін до Мережі та кількісного складу суддів місцевих судів» ліквідовано ряд місцевих загальних судів, серед яких Вознесенський міський і Вознесенський районний суди, та утворено Вознесенський міськрайонний суд у складі 12 суддів.

На сьогоднішній день Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в порядку першої інстанції розглядає цивільні, кримінальні, адміністративні справи та справи про адміністративні правопорушення.

Штат суду складається з 52 осіб, з них: 8 суддів; патронатна служба (помічники суддів) – 11; 29 державних службовців, з них: керівник апарату – 1, заступник керівника апарату – 1, секретарів судового засідання – 12, провідних спеціалістів – 3, головний спеціаліст з інформаційних технологій – 1, старший секретар – 1, секретарі суду – 8, судові розпорядники – 2; 4 інших працівників та службовців, з них: архіваріус – 1, робітник – 1, кур’єр – 1, прибиральниця – 1.

На даний час в суді правосуддя здійснюють наступні судді: Вуїв Олег Васильович (обраний суддею безстроково відповідно до Постанови ВРУ від 12.01.2012 р. №4324-VІ), Домарєва Наталія Володимирівна (обрана суддею безстроково згідно Указу Президента України від 12.12.2019 р. №900/2019), Дробинський Олександр Едуардович (обраний суддею безстроково відповідно до Постанови ВРУ від 30.10.2008 р. №62), Лузан Людмила Вікторівна (обрана суддею безстроково відповідно до Постанови ВРУ від 09.09.2010 р. №2512-VІ), Зубар Наталія Борисівна (обрана суддею безстроково згідно Указу Президента України від 17.10.2019р. №760/2019), Миронова Оксана Володимирівна (обрана суддею безстроково відповідно до Постанови ВРУ від 22.05.2008 р. №300-VІ), Ротар Марина Миколаївна (обрана суддею безстроково відповідно до Постанови ВРУ від 09.09.2010 р. №2512-VІ) Старжинська Ольга Євгенівна (обрана суддею безстроково відповідно до Постанова ВРУ від 17.04.2003 р. №731-ІV).